“Akcja pod Arsenałem” w edycji zimowiskowej

“Akcja pod Arsenałem” w edycji zimowiskowej

2018-02-16

dh. Jowita Lipniewicz, dh. Aneta Dutkewicziutie

Arnold Sadkewiczius

Nastąpiła zima… Dla wielu ta pora roku kojarzy się ze świętami, przyszykowaniem się do Bożego Narodzenia, do Nowego Roku, ale harcerze czekają na jeszcze jedno ważne wydarzenie zimowe – na zimowisko.

Zimowisko z pierwszego spojrzenia kojarzy się ze zwykłym biwakiem, lecz dla harcerzy jest ono czymś wyjątkowym, w nim jest coś co pozwala wyróżnić się od typowego biwaku. Jak obóz latem, tak zimowisko zimą pozwala nam spawdzić samych siebie, co się udało osiągnąć w ciągu półrocza.

W dniach 26-30 grudnia takie własne zimowisko w szkole w Niemieżu miały drużyny: 13 WDH-y „Czarna Trzynastka”, 13 WDH-ek „Czarna Trzynastka im. Maryny Grzesiakowej” oraz 4 WDH-ek „Trop im. Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej. Tematem zimowiska było „Akcja pod Arsenałem, odrodzenie”. W ciągu całego zimowiska druhny i druhowie byli podzieleni na 3 patrole o nazwach „Dzieci Rudego”, „Dzieci Alka” i „Dzieci Zośki”, które zawiązywały do naszych bohaterów, harcerzy z okresu Drugiej Wojny Światowej.

Każdy patrol miał wielką chęć dowiedzieć się co się działo podczas Akcji pod Arsenałem i kim byli główni bohaterowie. Na pierwszym kominku dh. wicekomendant Ernest powiedział podczas gawędy, że w końcu zimowiska każdy z obecnych napewno będzie wiedział i pamiętał wszystkie szczegóły Akcji pod Arsenałem, a głównych bohaterów poznają lepiej niż samych siebie. Aby tak się stało komenda biwaku przyszykowała mnóstwo różnorodnych zajęć: konferencje, zadania w patrolach, grę terenową, co pomogło nam zbliżyć się z fabułą zimowiska. Podczas całego zimowiska „odradzaliśmy” wydarzenia „Akcji pod Arsenałem” i „przeżywaliśmy” je osobiście.

Przewodniczka Joanna Mikulska goszcząc na zimowisku zauważyła, że mimo że lata mijają i grono harcerskie się zmienia i dołańczają nowe osoby i świat wokół nas się cały czas mienia, to atmosfera na zimowisku pozostaje zawsze wspaniała.

Chcemy serdecznie podziekować dla uczestników, komendy biwaku, a także bardzo dziękujemy za gościnność i wszelką pomoc dyrekcji szkoły w Niemieżu. Czuwaj!

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!

Czytaj także…

„ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030”