AL Śladami bohaterów

AL Śladami bohaterów

2023-08-20

dh. Edmund Żurawski ćwik.

dh. Edmund Żurawski ćwik.

Lato w pełni, a na malowniczym brzegu jeziora Juodieji Lakajai w dniach 24 lipca – 6 sierpnia bieżącego roku odbył się obóz harcerski pod nazwą “Śladami Bohaterów”.   

 Udział w nim wzięło siedem drużyn: 1 JDH “WRZOS” im. M. Balińskiego, 2 JDH “ORŁY”, 9 WDH “VIATOR” im. Kard. S. Wyszyńskiego, 12 WDH “ORSZA” im. Stanisława Broniewskiego, 14 LDH “ZORZA” im. H. Sienkiewicza, 14 WDW “IGNIS” im. Św. Faustyny Kowalskiej, 19 WDH “PASIEKA” im. Anny Dydyńskiej – Paszkowskiej. 

Łącznie zgromadziło się 100 osób , by przeżyć niezapomniane chwile pełne przygód, integracji, nauki  oraz zabawy.

Niedaleko swoje obozowisko miał Hufiec „WILNO”, który przebył z Wielkiej Brytanii.

Celem obozu było nie tylko doskonalenie umiejętności harcerskich, ale przede wszystkim kształtowanie wśród uczestników postawy patriotycznej i uczczenie pamięci bohaterów poległych podczas Powstania Styczniowego.

Podczas obozu odbyło się wiele zajęć, a poprowadzili je bohaterowie, żyjący wśród nas. Znaleźli się wśród nich: strażak ze Straży Pożarnej, Ratownik Wodny, funkcjonariusz Straży Granicznej, Adwokat. Ich wiedza i doświadczenie przyczyniły się do podniesienia świadomości uczestników na temat odpowiedzialności za siebie i innych w trudnych sytuacjach.

Na obozie istniało wyjątkowe “Drzewko Bohaterów” . Był to sposób na symboliczne uhonorowanie uczestników za ich dobre uczynki i działania.

Integracja na obozie promowała wartości takie jak współpraca, szacunek oraz umiejętność pracy w zespole. Drużyny mogły wspólnie organizować wieczorne ogniska, zawody sportowe, czy też przygotowywać przedstawienia, co wzmacniało ducha wspólnoty i przyjaźni. Dzięki różnorodnym aktywnościom i wyzwaniom uczestnicy mieli okazję przełamywać bariery, ucząc się komunikować, rozwiązywać konflikty i podejmować decyzje w grupie. 

W  niedzielę odbył się również koncert dla gości, na którym drużyny zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne. Pieśni, tańce oraz występy z  instrumentami muzycznymi zachwycili publiczność. 

Nie zabrakło również tradycyjnych elementów obozu. Odbyły się „obozowe śluby harcerskie” (druhny zrobiły sobie wianek na głowę, a druhowie – biżuterię obozową – obrączki); pokazy musztry harcerskiej w patrolach; bieg harcerski, gdzie druhny i druhowie pokonywali trasę w terenie i wykonywali zadania na punktach z zakresu technik harcerskich, wiedzy, obrzędowości i tradycji harcerskich. Wieczorem odbywały się ogniska całości. Harcerskie pieśni unosiły się w powietrzu, tworząc piękną, dobrą i przyjazną atmosferę.

To doświadczenia obozowe, wypełnione przygodami, nauką i współpracą na pewno pozostaną w sercach uczestników i staną się inspiracją do działania oraz przydadzą się w pracy we własnym środowisku. 

A idąc „Śladami Bohaterów” nie zapominajmy o naszych celach, wyzwaniach i służbie.

Czuwaj!

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!

Czytaj także…

„ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030”