Biwak „Kiedy miłość była przestępstwem”

Biwak „Kiedy miłość była przestępstwem”

2023-06-22

Karolina Dediul pion.

Kadra biwaku

Biwak ZHPnL „Kiedy miłość była przestępstwem” z okazji 79. rocznicy Bitwy o Monte Cassino był niezapomnianym wydarzeniem, które odbyło się w dniach 26-28 maja. Biwak składał się z czterech podobozów, dwóch starszo-harcerskich i dwóch młodszo-harcerskich, które zapewniły różnorodne i interesujące zajęcia dla uczestników.

Pierwszy dzień biwaku był poświęcony służbom, gdzie wszyscy uczestnicy mieli okazję zaangażować się w pomoc oraz realizację zadań dla dobra całej społeczności. To było ważne, aby podkreślić ducha służby i współpracy, który jest fundamentem harcerstwa.

Drugi dzień biwaku był dedykowany indywidualnym zajęciom dla poszczególnych podobozów. Podobóz starszo-harcerski męskich o nazwie „Wystraszeni, lecz nie złamani” skupił się na Bitwie o Monte Cassino. Uczestnicy poznawali szczegóły dotyczące tego ważnego momentu historii. W ramach zajęć rozwijających kreatywność, druhowie mieli możliwość stworzenia własnej rekonstrukcji bitwy za pomocą plasteliny, papieru i innych materiałów.

Podobóz młodszo-harcerski męskich o nazwie „Harcerze z ziemi Płuszewskich” skupił się na polskich żołnierzach walczących na Monte Cassino. Druhowie mieli okazję obejrzeć dokumentalne filmy poświęcone tej bitwie, a także uczestniczyć w zajęciach sportowych, które rozwijały ich siłę fizyczną. Ponadto, mieli możliwość spotkania i rozmowy z osobą związaną z wojskiem, co pozwoliło im poznać realia życia wojskowego.

Podobóz starszo-harcerski żeńskich o nazwie „Lycoris” skupił się na II wojnie światowej oraz wartościach takich jak miłość do bliźniego. Druhny miały okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconych historii wojny, a także odbyły zwiady razem z młodszym podobozem harcerek, gdzie mogły porównać Wilno sprzed lat z jego obecnym stanem.

Podobóz młodszo-harcerski żeńskich o nazwie „Papavero Rossi” również uczestniczył w zwiadach dotyczących historii Wilna oraz zajęciach poświęconych Bitwie o Monte Cassino. Ponadto, druhny miały okazję rozmawiać o miłości i więziach międzyludzkich, co stanowiło ważny aspekt w kontekście tematu biwaku.

Biwak ZHPnL „Kiedy miłość była przestępstwem” był nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy historycznej i harcerskiej, ale także do integracji między różnymi podobozami. Uczestnicy mieli szansę nawiązać nowe przyjaźnie, dzielić się doświadczeniami i wzmacniać ducha harcerskiego.

Ten biwak stanowił hołd dla bohaterów Bitwy o Monte Cassino, jednocześnie ucząc młodych ludzi o wartościach harcerskich i historii. Był to czas refleksji, nauki i wspólnego działania, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Wyjątkowe podziękowania chcemy złożyć Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz jego dyrektorowi za wsparcie nas podczas biwaku oraz udostępnienie pomieszczeń do zorganizowania tego wydarzenia. Dzięki Waszej życzliwości i gościnności, mogliśmy spędzić niezapomniane chwile w tym pięknym miejscu. Jesteśmy wdzięczni za Waszą życzliwość i serdeczność, które sprawiły, że nasze doświadczenie było jeszcze bardziej wyjątkowe.

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!