Cisowy Dworek “100”

Cisowy Dworek “100”

2018-10-28

phm. Joanna Pietkiewicz wędr.

 

,,Harcerstwo to ruch ludzi zawsze młodych, kroczących z innymi szeroką drogą postępu…’’

Maria Staszewska

 

Każdego roku w pierwszy weekend października z okazji Dnia Polskiej Harcerki w Organizacji Harcerek ZHPnL tradycyjnie odbywa się Cisowy Dworek. Według źródeł historycznych, harcerki, które przeżyły II wojną światową, na znak pamięci zginionych koleżanek wybrały oto właśnie datę – 2 października (dzień zakończenia walk Powstania Warszawskiego).

W tym roku biwak Cisowy Dworek 100 odbył się po raz jedenasty i symbolicznie był poświęcony ku 100 rocznicy odzyskania Niepodległości Litwy i Polski. Komendantką tego biwaku była Naczelniczka OH-ek pwd. Iwona Kazakiewicz wędr., a pomocą służyły instruktorki z Głównej Kwatery – hm. Julija Darjina HL, phm. Elżbieta Wilkiewicz wędr., phm. Joanna Pietkiewicz wędr., pwd. Kamilija Sinkiewicz HL oraz pwd. Alina Ewelina Szostak wędr. Biwak podsumowujący miniony rok odbył się w Gimnazjum inżyn. im. Joachima Lelewela.

Swój biwak harcerki rozpoczęły uroczystym apelem na dziedzińcu Pałacu Władców w Wilnie, a kontynuowali ognisko harcerskie w Parku Górnym, nieopodal Trzech Krzyży Wiwulskiego. Warto zaznaczyć, iż w biwaku wzięło udział ponad 160 harcerek i instruktorek OH-ek Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Dla ciekawostki, druhny jako pracę domową musiały własnoręcznie upiec muffinki. Popisały się w tym niesamowicie! Wszystkie zebrane smakołyki tego wieczoru były odwiezione na biwak OH-y ,, Mafeking’’ nad jeziorem Pailgis. Druhowie byli miło zaskoczeni z smacznej niespodzianki druhen i swoją wdzięczność wyrazili poprzez wykonane piosenki i video. J

Kolejnego dnia drużyny harcerskie miały sporo rywalizacji. Między innymi brały udział w interaktywnej grze terenowej po Wilnie, wysłuchały wykład pwd. Eweliny Mikołejko o historii naszego związku, także miały okazję przedstawić swoje techniki harcerskie w konkursie musztry oraz zaprezentować zdolności osobiste w konkursie ,,Harcerka Roku’’. Kulminacją tego wieczoru był wspólny taniec harcerek, prowadzony przez znakomitą tancerkę Justynę Suckiel, a także obrzędowy kominek, podczas którego każda drużyna miała okazję przedstawić zapomniane piosenki harcerskie.

W niedzielę harcerek czekał apel zakończenia, podczas którego wyłoniono Harcerkę Roku – nią została drużynowa 28 WDH ,, Szare Wilki’’ Aleksandra Kanusewicz oraz przyznano miana  dla drużyn harcerskich i wędrowniczych za rok 2017/2018.  Złote Koniczynki przyznane zostały dla: 28 WDH „Szare Wilki” im. Emilii Platter, 9 WDH „Viator”, 11 Mejszagolskiej DH „Delta”, 26 WDH „Białe Wilki” i 1 WDH „Port”. Srebrną Koniczynkę otrzymała 14 Landwarowska Drużyna Harcerek „Zorza”, Zielone – 19 WDH „Pasieka”, 4 Wileńska Drużyna Harcerek „Trop” i Szumska Drużyna Harcerek „Burza”. Wśród drużyn wędrowniczych najwyższe miano ,,Czerwonego Płomienia’’ uzyskała 23 WDW ,,Niepokorne’’oraz 26 WDH  ,, Wataha’’. Miano ,,Żółtego Płomienia’’ powędrowało do 9 WDW,,Via’’ oraz 12 WDW ,,Gra Ulve’’. Biwak tradycyjnie zakończyłyśmy Mszą święto odprawioną przez naszego kapelana ks. Jarka w kościele Ducha Św. oraz wspólnie z druhami z Organizacji Harcerzy zawiązaliśmy krąg harcerski i otrzymałyśmy od nich miłe pozdrowienia i kwiaty z okazji Dnia Polskiej Harcerki.

W imieniu kadry biwaku chcemy podziękować dla dyrekcji szkoły i wszystkim pracownikom Gimnazjum inżyn. im. Joachima Lelewela, za udostępnioną szkołę na nocleg i opiekę przez trzy dni biwakowania. Gorące pozdrowienia przesyłamy dla każdej drużyny, jesteście kochane! Gratulujemy także Harcerce Roku Aleksandrze Kanusewicz, świeć przykładem innym druhnom. Dziękujemy wszystkim druhom z Organizacji Harcerzy za szczere pozdrowienia z okazji Dnia Harcerki…

 

 

Czuwaj!

Główna Kwatera OH-ek

 

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!

Czytaj także…

„ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030”