CISOWY DWOREK Organizacji Harcerek

CISOWY DWOREK Organizacji Harcerek

2020-10-21

pwd. Dorota Gurska i dh. Dorota Rud

phm. Ewelina Mikoleiko i phm. Kamilija Sinkiewicz

„Skarb twój tam, gdzie jest serce twoje”

 

W dniu 26 września odbyło się tak bardzo ważne dla każdej harcerki wydarzenie – „Cisowy Dworek”, które było finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

„Skarb twój tam, gdzie jest serce twoje” – taką nazwę nosił tegoroczny „Cisowy Dworek”, który jest tradycyjnym wydarzeniem Organizacji Harcerek. Głównymi organizatorkami “Cisowego Dworku” zazwyczaj są członkinie Głównej Kwatery OH-ek. Druhny co roku zadziwiają swoimi pomysłami i programem imprezy. Ten rok także nie był wyjątkiem. Najbardziej niezwykłe okazało się być miejsce wydarzenia – około dwieście druhen wyruszyło wspólnie na odkrywanie zakamarków Kowna.

Chociaż “Cisowy Dworek” trwał tylko dzień, był on bardzo intensywny. Program całego dnia został odpowiednio dopasowany do wieku uczestniczek. Nie zabrakło w nim zajęć twórczych oraz rozwijających umysł. Póki młodsze harcerki w czasie zadań filmowych i gier rozwijały swoją kreatywność, starsze ćwiczyły swoje umysły ciekawymi zagadkami i quizami, gdzie musiały wykazać się jak swoją kreatywnością, tak i umiejętnościami logistycznymi. Później patrole starszoharcerskie udały się na grę terenową, która była formą zwiedzania starówki Kowna, a młodsze – do centrum rozrywek dla dzieci Curiocity, gdzie zdobyły wiedzę na temat człowieka i otaczającego go świata, mogły wypróbować siebie w różnych profesjach, a także aktywnie spędzić swój czas, co przyniosło wiele pozytywnych emocji.

 

W ramach “Cisowego Dworku” druhny udały się również do Litewskiego Muzeum Lotnictwa. Tam miały okazję zobaczyć repliki oraz oryginały przeróżnych samolotów, usłyszeć historię o kultowej litewskiej „Lituanice” oraz posterować samolotem w symulatorze latania.

Zaś w drodze powrotnej do Wilna odbył się tradycyjny element „Cisowego Dworku” – konkurs harcerki roku. Zwycięzcą konkursu, a także Harcerką Roku 2020 została dh. Katarzyna Łakis – gratulacje!

Po pełnym dniu przygód uczestniczki wróciły do Wilna, na boisku przy Gimnazjum im. św. Jana Pawła II usiadły przy wspólnym ognisku całej Organizacji Harcerek, w ciepłej i przytulnej atmosferze słuchały gawędy od dh. Naczelniczki phm. Eweliny Mikoleiko, pląsały i śpiewały.

Wraz po ognisku odbył się apel kończący oraz podsumowujący działalność wszystkich drużyn za rok 2019/2020. Także były ogłoszone wyniki zdobytej punktacji rocznej oraz kategoryzacja drużyn harcerskich i wędrowniczych.

 

Oto miana, które drużyny zdobyły w roku 2019/2020:

Drużyny harcerek:

Miano Złotej Koniczynki:

14 LDH „Zorza”

9 WDH „Viator”

Miano Srebrnej Koniczynki:

1 WDH „Port”

4 WDH „Trop”

19 WDH „Pasieka”

8 SDH „Zodiak”

11 MDH „Delta”

13 WDH „Czarna Trzynastka”

26 WDH „Białe Wilki”

28 WDH „Szare Wilki”

Miano Zielonej Koniczynki:

SzDH „Burza”

Bez kategoryzacji:

JDH „Wrzos”

 

Drużyny wędrowniczek:

Miano Czerwonego Płomienia:

14 WDW „Ignis“

23 WDW „Niepokorne”

Miano Żółtego Płomienia:

12 WDW „Gra ulve”

9 WDW „VIA”

Bez kategoryzacji:

13 WDW „Czarna Trzynastka”

26 WDW „Wataha”

8 SzDW „Alianta“

 

Po upływie już pewnej ilości czasu wciąż wracamy wspomnieniami do tak cudownego oraz pełnego przygód dnia, który przyniósł dla nas wiele pozytywnych emocji i nowych wrażeń.

Czuwaj!

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!

Czytaj także…

„ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030”