Kurs przewodniczek „W Kręgu Watry II”

Kurs przewodniczek „W Kręgu Watry II”

2023-03-24

pwd. Gabriela Łotysz wędr.

ZHPnL

Prawdziwy autorytet tworzy tylko osobisty przykład, prawdziwość czynów, odpowiedzialność, porządek i konsekwencja. – twierdził Stefan Mirowski

19 marca br. zakończył się kurs przewodniczek „W Kręgu Watry II”. Inaczej mówiąc: czas kształcenia przyszłych wybitnych instruktorek. Druhny miały cykl 5 całodniowych spotkań, podczas których wszechstronnie się rozwijały. W kursie przewodniczek wzięło udział 14 druhen. Kurs miał na celu przeszkolenia oraz przygotowania harcerek do zostania instruktorkami zgodnie z metodami harcerskimi.

Na kursie czekało wiele wspaniałych doświadczeń. Harcerki między innymi poznały sylwetkę przewodniczki oraz podstawy wychowawcze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Druhny dowiedziały się, jak być skutecznym liderem, obowiązki instruktorki, miały zajęcia o sytuacjach konfliktowych, trudnych oraz o konstruktywnej krytyce. Na kursie nie zabrakło dyskusji, rozważeń, wspólnych wniosków. Harcerki miały możliwość się zastanowić i stworzyć swoją wizję drogi instruktorskiej.

Oto kilka relacji kursantek na temat kursu przewodniczek. Dh. Karolina Dediul pion. mówiła:

„W ciągu tych kilku miesięcy, kiedy brałam udział w kursie przewodniczek ,,W kręgu Watry II”, miałam wiele upadków. Idąc na kurs czułam się zupełnie wypalona, nawet gdy chciałam coś robić, nie miałam na to sił. Lecz zawdzięczając kursu i kadrze czuję się zupełnie innym człowiekiem. Podczas kursu otrzymałam nie tylko ogromną garść wiedzy, ale też ogromną motywację do tworzenia niesamowitych rzeczy i kształcenia siebie, i innych. Jestem bardzo wdzięczna organizatorom za ogromne wsparcie i zorganizowanie naprawdę wartościowych kursów, podczas których otrzymałam niewyobrażalną siłę, zawdzięczając której wierzę, że uda mi się pokonać najwyższe szczyty.”

Dh. Patrycija Kostiukewicz pion. także podzieliła się swoim wrażeniem:

„Kurs naprawdę był wspaniały, bo nie tylko treść była aktualna, ale były akcentowane tematy, które są omijane lub za mała udzielana jest uwaga i to wszystko zostało przekazano w ciekawy sposób. Także sama atmosfera, którą kadra tworzyła była bardzo przyjemna i z niecierpliwością czekało się na następną część i spotkanie!”.

O swoich wrażeniach także opowiedziała dh. Karolina Zakrzewska wędr.:

„Kurs przewodniczek był miejscem komfortu, gdzie każda druhna była szanowana, każda mogła odważnie podzielić się swoją opinią i myślami. Zajęcia były dopasowane do teraźniejszych potrzeb ZHPnL, nie brakowało dyskusji o ważnych tematach i prowadzących, którzy są pogłębieni w swoich tematach i sferach działania”.

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!