“Moc granatu” – kurs drużynowych

2019-04-10

dh Eliza Jakowlewa

Joanna Pietkiewicz, Seweryna Lewon, Ewelina Mikołejko

Droga do zostania drużynową – relacja z kursu drużynowych OH-ek „Moc granatu”

Granatowy kolor ma dużą wagę w życiu harcerskim. To jest nie tylko kolor podkładki pod Krzyżem, oznaczający pierwszy stopień instruktorski (przewodniczka), ale i kolor sznuru funkcyjnego, noszonego przez druhnę drużynową na lewym ramieniu munduru. W celu przyszykowania druhen do pełnienia tej ważnej funkcji, 19 października 2018 r. rozpoczął się Kurs Drużynowych ,,Moc granatu” 2018/2019.

W kursie wzięło udział 28 dziewczyn, z różnych środowisk harcerskich, drużyn harcerskich i kadry gromad zuchowych. Kurs składał się z 4 części, z których każda była przeznaczona dla szkolenia druhen. Motywacji kursantek służyły słowa obrzędowej piosenki kursu: ,,Nie poddam się/Mnie nie złamie nic/Każda z trudnych chwil tylko doda sił!”.

Części kursu były wyjątkowe i nie podobne do siebie. Najbardziej mi się spodobało zajęcie BarCamp, podczas którego musiałyśmy przedstawić swoją zbiórkę, którą organizowałyśmy z gromadami zuchowymi/drużynami w ciekawy sposób, nie zapominając o prawidłach skutecznej prezentacji zajęcia, o których dowiedziałyśmy się na kursie. Zawsze uczyłyśmy się czegoś nowego, w różnych formach dowiadywałyśmy się o strukturach, regulaminach, zapoznałyśmy się innymi z ogranizacjami skautowymi na Litwie, z psychologią nastolatka. Dyskutowałyśmy o finansach, relacjach z rodzicami. Na każdej z części kursu były nowe osoby, które prowadziły zajęcia oraz dyskusje. Uczyłyśmy się jak wygląda „skuteczna prezentacja” oraz dowiedziałyśmy się o podstawach pisania artykułów. Wszystkie zajęcia trwały w spokojnej, luźnej atmosferze i podejrzewam, że właśnie dlatego wszystko oswoiłyśmy w tak krótkim terminie.

Każdej uczestniczce lub organizatorce ten kurs pozostawił wiele wrażeń. Oto wrażenia komendantki kursu pwd. Eweliny Mikołejko wędr.:

,,Być komendantką kursu drużynowych “Moc granatu” było dla mnie nie tylko nie lada wyzwaniem, ale także wielką przyjemnością. Podczas kursu mogłam doświadczyć, że naprawdę można (a nawet trzeba!) ludziom ufać i wraz z nimi robić wielkie rzeczy. Nauczyłam się wielu różnych rzeczy organizacyjnych, a jednocześnie poznałam jak można dobrze zorganizować kurs – jakie tematy wpisać do programu, co zrobić, aby kursantki z niego wyczerpały jak najwięcej. Uważam też, że bliższe zapoznanie się z kursantkami było ogromnym plusem, bo to one właśnie i są motywacją do stawiania większych celi i robienia większych rzeczy. Myślę, że ogólnie kurs się udał, a przeżyte na nim chwile pozostaną w mojej pamięci na zawsze.’’

 

Swoimi wrażeniami także podzieliła się jedna z kursantek, dh Agnetė Gelažiūnaitė:

„Kurs drużynowych zapamiętam na zawsze. Zapamiętam tę nierealną, przyjazną i ciepłą atmosferę, w której uczyć się, kształcić się i zdobywać nowe ideały było jedną przyjemnością. Kadra, goście i same kursantki sprawiły, że każda druhna indywidualnie z kursu wyniosła wiele dla siebie. Po zakończeniu i otrzymaniu patentu czuję satysfakcję, radość, motywację i dumę z tego, że znam takich pięknych ludzi, że jestem harcerką.‘‘

I chociaż kurs minął w mgnieniu oka, każda dla siebie coś wyniosła, zrozumiała i nauczyła się. To wszystko dzięki naszym organizatorkom, które zawsze opiekowały się nami, uczyły i kształciły w nas ten duch drużynowej. Teraz dzięki nim rozumiem, że każda chwila, nawet zła, tylko dodaje sił i nigdy nie trzeba bać się dążyć do swoich celi, bo przecież kto nie boi się, ten już górą jest!

 

 

Czytaj także…

CISOWY DWOREK Organizacji Harcerek

CISOWY DWOREK Organizacji Harcerek

„Skarb twój tam, gdzie jest serce twoje”   W dniu 26 września odbyło się tak bardzo ważne dla każdej harcerki wydarzenie...

Wspomnienia z obozów!

Wspomnienia z obozów!

Po długiej kwarantannie jeszcze bardziej czekaliśmy na obozy niż zwykle! Tegoroczne akcje letnie przyniosły mnóstwo przygód,...

Dołącz do nas na Facebook'u, Instagram'ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr - galerię zdjeć!