Ostatnie kilka miesięcy przez pryzmat TĘCZY

Ostatnie kilka miesięcy przez pryzmat TĘCZY

2023-12-10

Emilia Kuncewicz ochot.

Emilia Kuncewicz ochot.

Ostatnie półrocze dla Referatu Zuchowego „Tęcza” było niezmiernie intensywne – gromady zuchowe lato rozpoczęły Dniem Dziecka – każda gromada miała za zadanie zaplanowanie zbiórki, skupiającej się na odnajdywaniu wewnętrznego dziecka. Kadra referatu zuchowego nie zapomniała, jednak, o służbie – z okazji Dnia Dziecka wraz z harcerzami była na służbie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie – zuchmistrzowie i harcerze malowali twarze, pląsowali, bawili się z dziećmi. W takie dni zuchmistrzowie starają się przypomnieć wszystkim wokół, że pomimo tego, iż każdy z nas pełni jakąś funkcję, jest zuchem bądź zuchmistrzem, wszyscy w środku jesteśmy nadal dziećmi – mottem działalności w referacie jest przecież stwierdzenie „zuchmistrz też się bawi” – dla utrzymania takiego światopoglądu w referacie, wszyscy powinni pamiętać o tym, że bycie dzieckiem to super zabawa!

Po takim otwarciu lata, przez dwa miesiące kadra referatu skupiała się na dopinaniu planu kolonii zuchowej na ostatni guzik – była to jedna z lepszych kolonii w historii, więc ostatnie tygodnie lata zuchmistrzowie wraz z zuchami odpoczywali.

Początkiem roku zuchowego jest Startówka. Po tak niesamowitej kolonii poprzeczka była zdecydowanie wysoko – Startówka musiała być na podobnym poziomie. Kadra referatu miała niesamowity pomysł – wyjazd do Warszawy. Plan się ziścił – w dniach 6-8 października Referat Zuchowy wybrał się na wyjątkowy zwiad do stolicy Polski – Warszawy! Tematem tegorocznego otwarcia roku zuchowego zostało motto: „Powrót do czasów Kopernika. W poszukiwaniu wstrzymanego Słońca.”. Kadra wraz z zuchami cofnęła się do czasów wielkiego astronoma – Kopernika, poznali jego życie i zajęcia! W ciągu tego weekendu referat zwiedził najciekawsze miejsca w Warszawie! W sobotę wszyscy wybrali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie poznali świat wokół, ciało, robotykę, sztuczną inteligencję, a nawet kosmos! Po smacznym, tradycyjnym polskim obiedzie zuchmistrzowie wraz z zuchami wybrali się na wycieczkę po najciekawszych zaułkach Warszawy. Po długiej, ale ciekawej wycieczce wszyscy wrócili do szkoły na kolację i wieczorny seans filmu „Gwiazda Kopernika”. Następnego dnia zuchy poznały kolejne zajęcie Mikołaja Kopernika- ekonomikę. Odpowiadając na pytania i wykonując zadania podopieczni kadry zarabiali specjalne pieniążki – Koperniczki. Po zabawie zarobione pieniądze wymienili na różne zuchowe lub warszawskie upominki – dzięki temu z bliska poznali wartość pieniędzy. Jednym z filarów dobrego zucha i harcerza jest wiara, dlatego też kadra z zuchami nie zapomniała o niedzielnej mszy, po której wrócili już do Wilna. Po drodze rozmowom, śmiechom, zdjęciom i wrażeniom nie było końca – ta Startówka z pewnością zapamięta się wszystkim na długo!

Kolejnym wydarzeniem w roku zuchowym są Mikołajki. Ten Dzień to z pewnością dla zuchów okazja do beztroskiej zabawy i cieszenia się dzieciństwem. Dla podopiecznych Referatu Mikołajki były okazją na zimowe zabawy – zjeżdżanie na sankach, zabawy w śniegu, picie ciepłej herbaty oraz na edukację – zuchy były na zwiadzie po świątecznym Wilnie, poznały historię Mikołaja, wykonywały dekoracje świąteczne, które sprezentowały dla przechodniów, robiły sesje zdjęciowe w miejscach, które zapierały dech w piersi!
Niezmiernie cieszy fakt, że nie tylko zuchmistrzowie w Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie poznają świat dzieci – ostatnio miały miejsce szkolenia w Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie, gdzie harcerze poznali tajniki udzielania pierwszej pomocy dla dzieci. Niezmiernie ważne jest to, aby ciągle poszerzać swoje horyzonty i zawsze się czegoś uczyć!

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy
za Granicą 2023

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!