Pod prezydencką flagą

Pod prezydencką flagą

2018-05-02

pwd. Joanna Mikulska

pwd. Paweł Giliauskas

Czym jest wyjątkowy dzień 2 maja? To jest 122 dzień osiemnastego tygodnia 2018 roku. Imieniny tego dnia obchodzą panowie Anatol, Zygmunt, Witomir. Kalendarz ogłasza także Dzień Grilla (i co prawda pogoda do tego była wyśmienita).

Jednakże nie z tym się ma nam ta data się kojarzyć. Nie, nie, nie. 2 maja to jest święto każdego Polaka – i tego w Polsce i tego tu, na Litwie. Są obchodzone dwie ważne uroczystości – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz nasze święto – Dzień Polonii i Polaków za granicą. Tego dnia nieważne gdzie jesteśmy, na którym krańcu półkuli, na morzu, w podróży czy w domu – to dzień gdy przepełnia nas duma, duma z naszej polskiej krwi! Osobiście dla mnie tego dnia jeszcze głośniej w mym sercu brzmią słowa „Roty” – „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy…”.

Tego dnia w Warszawie…

Nasza delegacja w składzie Przewodniczący ZHPnL pwd. Paweł Giliauskas, Naczelniczka Organizacji Harcerek pwd. Iwona Kazakiewicz, drużynowa dh. Ewelina Mikołejko oraz szef działu do rozwoju sportowego dh Ernest Matuliuksztis mieli zaszczyt reprezentować naszą organizację na obchodach tych świąt w Warszawie, w Pałacu Prezydenckim.

„To piękne i znamienne, że te dwie uroczystości, chociaż przecież przyjęte w różnych latach łączą się właśnie 2 maja w sposób dla mnie osobiście bardzo symboliczny, łączą pamięć naszą o rodakach poza granicami i ich pamięć o nas jako tych, którzy w ich ojczyźnie mieszkają, w ziemi, z której się wywodzą często ich dziadkowie, rodzice, z naszymi barwami narodowymi, tak drogimi sercu każdego Polaka niezależnie od tego czy mieszka tu, na miejscu w Rzeczpospolitej, czy mieszka poza jej granicami” – o powadze i symbolice świąt rozważał pan prezydent Andrzej Duda.

Jednym z najważniejszych części tego święta było uroczyste wręczenie flag polskich dla przedstawicieli organizacji krajowych oraz polskim organizacjom za granicą.

„Niech one powiewają nad waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej, która niezależnie do tego gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali swoją działalność, żeby zawsze Rzeczpospolita była z wami. I żebyście wy zawsze dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali” zwrócił się do zebranych pan prezydent.

Przewodniczący pwd. Paweł Giliauskas był bardzo zaszczycony możliwością reprezentowania naszych harcerzy i podkreślił mały moment z uroczystości – byliśmy pierwszą organizacją, która otrzymała flagę. Wszystko się składa z małych momentów – kiwnięcie głową i uśmiech prezydenta, gdy zobaczył naszą delegację w tym ogromnym tłumie zebranych, pogadanka z panią prezydentową po uroczystości. Wszak nie jest to pierwsze spotkanie pary prezydenckiej z harcerzami z Litwy w tym roku. I nawet nie drugie, a trzecie! Przypomnijmy, że harcerze i harcerki mieli okazję spotkać się z parą prezydencką w Wilnie na Rossie 17 lutego, gdy brali udział w obchodach Niepodległości Litwy oraz druh Przewodniczący oraz Komisarz ds. zagranicznych hm. Sabina Kocielnik brali udział w obchodach Dnia Myśli Braterskiej 22 lutego w Warszawie.

Oczywiście nie możemy nie pogratulować dla naszej ukochanej siostry Michaeli Rak, która została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym, za działalność społeczną i charytatywną. Siostro, jesteśmy dumni!

Do następnych spotkań! Czuwaj!

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!

Czytaj także…

„ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030”