Rajd Niepodległości

Rajd Niepodległości

2023-12-11

Jakub Wojniłło mł.

Jakub Wojniłło mł., Aleks Agapovas wyw., Damian Hajdukiewicz

W dniach 11-12 listopada harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odbyli Rajd Niepodległości, inspirowany Narodowym Świętem Niepodległości i uroczystościami z nim związanymi.

Starsze druhny i druhowie w ramach biwaku mieli przede wszystkim upamiętnić bohaterów niepodległości, a z kolei młodsi – uświadomić sobie jak ważnym wydarzeniem, szczególnie dla nas, Polaków z Wileńszczyzny, było odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku.

Rajd był intensywny, działo się wiele! Po uroczystym apelu harcerki i harcerze wyruszyli na pierwszą część biwaku, która odbyła się w Wilnie. W jej ramach starsze patrole harcerskie udały się na warsztaty ze strzelania w jednej z wileńskich strzelnic oraz zagrali w Laser Tag. Natomiast młodsi harcerze mieli zajęcia w muzeum policji lub energetyki, wędrówkę po Wilnie, spotkanie z członkiem Związku Strzelców Litewskich i warsztaty na temat broni.

Następnie druhny i druhowie wzięli udział w tradycyjnych uroczystościach z okazji 11 listopada na wileńskich Rossach. Dumnie czuwając przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego oddali hołd marszałkowi oraz bohaterom, którzy walczyli o niepodległość.

W ramach drugiej części rajdu harcerze udali się do wsi Kowalczuki, gdzie odbyła się gra terenowa. Druhny i druhowie brali udział m. in. w zajęciach z bronią typu Air Soft czy o samarytance.

Cały rajd został podsumowany następnego dnia po mszy świętej. Ogłoszono trzech zwycięzców: wśród harcerek najlepsze okazały się druhenki z 9 Wileńskiej Drużyny Harcerek „Viator”, z kolei spośród chłopców najlepiej dali sobie radę druhowie z 16 Wileńskiej Drużyny Harcerzy „Wikingi”. Wśród wędrowników najlepsze okazały się harcerki z 14 Wileńskiej Drużyny Wędrowniczek „Ignis”. Gratulujemy zwycięzcom!

Projekt finansowany ze środków fundacji Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!