“Pod wiatrem wolności” Rajd Niepodległości 2019

“Pod wiatrem wolności” Rajd Niepodległości 2019

2019-11-12

Pwd. Agata Radulevič wędr.

ZHPnL

Naród, który nie zna swej przeszłości nie ma szans na napisanie nowej historii.

9 listopada harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie wspólnie zebrali się, by uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz lepiej poznać historię kraju. 

Tradycyjny rajd niepodległości, który jest organizowany już od 1992 roku, rozpoczął się apelem w sobotę wcześnie rano. Po nim druhny i druhowie otrzymali mapy oraz odblaski i wyruszyli na grę terenową.  Punkty były rozrzucone po całym mieście, a uczestnicy mieli kilka godzin na zmierzenie się z tym wyzwaniem. Zadania na punktach były poświęcone historii i kulturze Polski: harcerze i harcerki poznali sylwetki bohaterów, którzy walczyli o wolność ojczyzny, musieli rozpoznać polskie utwory czy samodzielnie ułożyć wiersz. “Uważam, że koncepcja uczenia się, a nie sprawdzania wiedzy sprawiła, że po przejściu wielu punktów druhowie dowiedzieli się o postaciach i faktach, o których nawet nie słyszeli przed rajdem. Dlatego, uważam, że punkty były udane!” – dzieli się wrażeniami druh Erwin Borkowski, drużynowy 12 Wileńskiej Drużyny Harcerzy “Orsza”.

Dopóki młodsi uczestnicy wykonywali powierzone im zadania, wędrownicy wyruszyli do bazy leśnej 26. Wileńskiego Szczepu Harcerskiego, gdzie czekał na nich integracyjny turniej paintballowy wraz z elementami patriotyzmu. Po zaciętej walce, która odbyła się w wesołej atmosferze, starsze druhny i druhowie wspólnie przygotowali przepyszny obiad na ognisku oraz wykonali zadania, które pomogły zgłębić wiedzę o historii Polski. 

Po całym dniu przygód wszyscy harcerze, harcerki, wędrownicy i wędrowniczki spotkali się w szkole, gdzie wspólnie sprawdzili zdobytą wiedzę za pomocą quizu oraz świetnie się bawili śpiewając patriotyczne pieśni. Rajd niepodległości zakończył się apelem, podczas którego wyłoniono zwycięzców oraz organizatorów następnego rajdu, są nimi 9 WDH “Viator”.  26 WDH-y “Białe Wilki” oraz 14 próbna WDW “Ignis”. Druhna Magda Mieczkowska, drużynowa 9 WDH “Viator” mówi: “Byłyśmy mile zaskoczone, gdy usłyszałyśmy nazwę naszego patrolu jako jednych ze zwycięzców. Nasze druhny z wielkim zapałem starały wykazać się swoją wiedzą i uważam, że nie było to na marne! W następnym roku postaramy się stworzyć tak samo fajną atmosferę, aby za rok kolejne patrole też mogły pogłębić się w historię Polski.” 

Dziękujemy organizatorom imprezy – 26 WDW “Wataha”, 26 WDH-ek “Białe Wilki” oraz 16 WDH “Wikingi”. Jesteśmy bezgranicznie wdzięczni dyrekcji gimnazjum Józefa Ignacego Kraszewskiego, w szczególności Gelenie Juchniewicz za udostępnienie szkoły oraz “Litewskiej dyrekcji dróg samochodowych” (“Lietuvos automobilių kelių direkcija”) za wsparcie.

Więcej zdjęć TU

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!