Wypad kadry drużyn do Zakopanego

Wypad kadry drużyn do Zakopanego

2019-11-10

Hm. Joanna Pietkiewicz HL

Pwd. Agata Radulewicz wędr.

“Jest nas troje Bóg, Góry i ja”
Jan Paweł II

Gdyby ktoś zapytał mnie, czego mi brakuje w ciągu roku, zdecydowanie odpowiedziałabym – powietrza górskiego i wędrówek! Kto był choć raz w górach stwierdzi, że ten urok fascynuje i można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia. Właśnie w dniach 11-13 października 2019 roku kadra Wileńskiej drużyny harcerek 9 ,,Viator’’ i 28 WDH-y ,,Szare Wilki’’ udali się do Zakopanego, aby pozyskać natchnienia na nowy rok harcerski.

Będąc w Zakopanym nie mogliśmy przegapić okazji i zwiedzić Tatrzański Park Narodowy. Jak mówił Jan Paweł 2 ,,Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”. Tak właśnie harcerki i harcerze pokonywali swój harcerski szlak, wędrując kamienistymi i bardzo uroczymi ścieżkami przez las i wodospady w stronę Morskiego Oka. Widok, który ujrzeli po około 9 km wędrówki był fascynujący. Co ciekawe, iż jezioro Morskiego Oka choć i ma jednakowy wymiar co do powierzchni, jednak z każdego kąta i miejsca wygląda inaczej, na tle gór tworzy aluzję mniejszych wymiarów, niż oglądając go od przeciwległej strony. Warto dodać, że największym wyzwaniem i wysiłkiem uczestnikom wyjazdu sprawiło wspinanie się do Czarnego Stawu pod Rysami, na wysokość prawie 1,5 km. Jednak oszałamiający widok był wart wszystkich starań podejścia w górę.

Po zmaganiach gór na wysokość prawie 1500 m, kolejny dzień przyniósł nowe przygody – prawie 150 m zejścia w dół pod ziemią. Jak to możliwe? Harcerki i harcerzy udali się do Wieliczki, kopalni soli, która przez 40 lat jest na liście UNESCO. Tojedyny obiekt górniczy na świecie, który jest czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, a wszystkie ściany i chodniki są oryginalne i wyrobione z soli. Trasa w około 3 km, 20 zwiedzonych komór i ciekawe opowiadania przewodnika sprawiły, iż poczuliśmy się jak za czasów powstania i działalności tej kopalni. Uczestnicy wędrówki mieli możliwość dotknąć i popracować w wydobywaniu soli, jak to kiedyś czynili górnicy. Jednym z najbardziej pięknych miejsc tej kopalni jest zdecydowanie kaplica św. Kingi, w której się znajduje także relikwia św. Kingi i wyrzeźbiona solny pomnik Jana Pawła 2. Dla ciekawostki, w każdą niedzielę z rana odbywają się tu mszy święte, a wstęp jest wolny.

W ciągu kilku dni pobytu harcerzom i harcerkom udało się nie tylko przedyskutować na różne tematy życiowe, zaplanować wspólne zimowisko i inne imprezy na najbliższy rok, ale też poczuć smak górskich oscypków, porozmawiać z góralami i zauroczyć się widokami górskimi. Prawie większość uczestników wyjazdu po raz pierwszy mieli taki wyjazd w góry, a nocna kąpiel w basenach termalnych u szczytu gór i wycieczka w kopalni solni na długo pozostaną w pamięci.

Po więcej zdjęć zapraszamy TU.

Czuwaj!

 

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!