XXI Zjazd ZHPnL

XXI Zjazd ZHPnL

2019-05-16

pwd. Kamilija Sinkiewicz HL

Joanna Bożerodska, Jurgis Sargelis

11 maja 2019 r. w Gotyckiej sali Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych odbył się XXI Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Zjazd rozpoczęto uroczystym apelem, w którym uczestniczyli także goście: ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, biskup Darius Trijonis, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński, Konsul Generalny RP Macin Zieniewicz, prezes Forum Przedsiębiorczości Polskiej “Korona” Andrzej Łuksza, przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Skauci Europy, przedstawicielki litewskich organizacji skautowych LNESA, LSS oraz LS.

 

W 2019 r. ZHPnL obchodzi swoje 30-lecie. Z tego powodu, wyjątkowo przyjemnie na Zjeździe było gościć hm. Wiesława Turzańskiego, Sekretarza Generalnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który wniósł ogromny wkład w to, aby w roku 1989 w Wilnie zostało odrodzone polskie harcerstwo. Druh przypomniał, że właśnie 13 grudnia 1989 r. na Górze Trzech Krzyży w Wilnie zostały złożone dwa pierwsze Przyrzeczenia Harcerskie.

Wraz po przemówieniach gości, delegaci Zjazdu przystąpili do części sprawozdawczej Zjazdu. O sprawny i efektywny przebieg Zjazdu dbały przewodnicząca oraz wiceprzewodnicząca Zjazdu, hm. Julia Darjina oraz hm. Alina Zawadzka. Rozpoczęto od sprawozdań członków Zarządu. Następnie omówiono najbardziej aktualne dla ZHPnL kwestie i przyjęto poprawki do Statutu. W ostatniej części Zjazdu, wyborczej, pośród delegatów wybrano nową władzę Związku na przyszłe dwa lata.

A mianowicie, funkcję Przewodniczącej objęła hm. Julia Darjina HL, Naczelniczki OH-ek – pwd. Ewelina Mikołejko HL, Naczelnika OH-y – phm. Gerard Tumasz HL, Referenta Zuchowego – pwd. Greta Butkiewicz pion., Kwatermistrza – phm. Joanna Pietkiewicz HL, Wiceprzewodniczącego – hm. Ryszard Gierasim HL, Kapelana – ks. Daniel Narkun.

Zostali także wybrani nowi członkowie Sądu Harcerskiego (w składzie: phm. Paweł Giliauskas HL, phm. Mirosław Bieraza HL, pwd. Jurgis Sargelis, pwd. Zbigniew Podworski, pwd. Kamilija Sinkiewicz HL) oraz Komisji Rewizyjnej (w składzie: hm. Adam Błaszkiewicz, pwd. Romuald Dadeło HL, pwd. Władysław Łuczyński).

Reportaż ze Zjazdu można zobaczyć tutaj, a więcej artykułów oraz zdjęć:

 

“Bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem [..]” – tradycyjne słowa, które zabrzmiały na zakończenie Zjazdu w zawiązanym bratnim kręgu. Nowo wybrana Przewodnicząca puściła w krąg iskierkę przyjaźni, a były Przewodniczący phm. Paweł podziękował wszytkim za minione dwa lata wspólnej służby.

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!

Czytaj także…

„ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030”