Zimowa Kolonia Zuchowa “Opowieść Wigilijna”

Zimowa Kolonia Zuchowa “Opowieść Wigilijna”

2023-01-06

Emilka Kuncewicz ochot.

Kadra kolonii zuchowej

Ferie zimowe to dla zuchów nie tylko krzątanina związana z nadejściem Świąt i Nowego Roku, ale też Zimowa Kolonia Zuchowa!

Tegoroczna kolonia pod nazwą „Opowieść Wigilijna” odbyła się w dniach 26-30 grudnia i rozpoczęła się koncertem kolęd naszych gromad. Już następnego dnia zuchy dowiedzieli się, że Scrooge z powieści Charlesa Dickensa przemienił się i wraz z nowymi przyjaciółmi – Duchem Rodziny, Przyjaźni i Pomocy innym odwiedził nas, by przypomnieć o najważniejszych świątecznych wartościach. W ciągu pierwszego dnia zuchy kształcili swoje zrozumienie przyjaźni podczas zajęć związanych z okazywaniem uczuć swoim bliskim poprzez 5 zmysłów i robienie własnego reportażu o przyjaźni. Natomiast następnego dnia odbyły się zajęcia o wartościach rodzinnych i o tym, jak ważny jest dobry kontakt między rodziną. Na podstawie historii rodziny Scrooge’a, zuchy wraz z kadrą przenieśli się do świątecznego Londynu!!! Z Londynu wysłaliśmy kartki z wierszami do swoich rodzin! Po wizycie na poczcie zuchy spędzili trochę czasu na wyłączność z członkami rodziny Scrooge’a, a jako upominek z odwiedzonego Londynu przywieźli do domu świąteczne ozdoby własnej roboty i kule śnieżne. Ostatni dzień był dniem Pomocy Innym – tego dnia duch opowiedział im o tym, że pomagać można nie tylko sobie nawzajem, ale też zwierzętom i planecie. Pomoc przyjaciołom zuchy okazali poprzez zajęcia na budowanie zespołu w grze terenowej, przyrodzie – poprzez robienie karmników dla głodujących zimą ptaków, a dla planety – poprzez robienie pasty do zębów z no-waste materiałów. Podczas kolonii zuchy zdobywali punktacje szóstek (najwyżej oceniania szóstka pod koniec każdego dnia otrzymywała słodki upominek) oraz sprawność „Zimoludka”, dlatego kształcili się nie tylko umysłowo, fizycznie i emocjonalnie, ale też starali się wypaść na jak najlepszego Zucha! Były uwielbiane pląsy, kominek, wieczory filmowe, kręgi rady, a nawet wręczenia, lecz przede wszystkim – dużo śmiechu i wspomnień, które zdecydowanie zapadły nam w pamięć!
Tak miłe wspomnienia byłyby niemożliwe bez nowoczesnej szkoły, która udostępniła nam swoje pomieszczenia – Antakalnio pradinė mokykla – czas spędzony w murach tak dobrze wyposażonej i odnowionej szkoły był niesamowity! 
Dziękujemy za śledzenie naszych przygód ze Scroogem i Duchami na stories oraz za udaną kolonię! Do zobaczenia! 

Dołącz do nas na Facebook’u, Instagram’ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr – galerię zdjeć!

Czytaj także…

„ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030”