„Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina…” – DMB stulecia!

2018-03-11

Gabriela Wojniłło

Gabriela Zurzaite

Na początku ubiegłego wieku, gdy harcerstwo dopiero zaczynało się rozwijać, ktoś w Międzynarodowym Biurze Skautek w Londynie wpadł na genialny pomysł – zaproponował, aby dzień urodzin Roberta i Olave Baden-Powell stał się dniem spotkań wszystkich skautek. Wkrótce dołączyli się do nich też skauci i święto to stało się tak popularne, że przyćmiło Dzień Św. Jerzego, który dotąd był imprezą najhuczniej obchodzoną przez wszystkie środowiska skautowe. 22 lutego ogłoszono więc Dniem Myśli Braterskiej i już od prawie stu lat wszyscy harcerze i skauci świata jednoczą się tego dnia aby razem uczcić najważniejsze święto w ich kalendarzu.

Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, jak co roku, dołączyli do inicjatywy i zorganizowali biwak całej organizacji. Odbywał się on od 23 do 25 lutego w Wilnie, w Gimnazjum im. Jana Pawła II. Szkoła na ten weekend stała się domem dla ponad trzystu harcerzy! Tradycją jest, że organizatorami biwaku są zwycięzcy ubiegłorocznej imprezy – w tym roku dokonali tego 11 Mejszagolska Drużyna Harcerek „Delta” i 28 Wileńska Drużyna Harcerzy „Szare Wilki”.

Nikomu nie trzeba przypominać, że bieżący rok jest rokiem stulecia niepodległości, więc tegoroczne DMB musiało być wyjątkowe! Pierwszego wieczoru wszystkie patrole zostały przydzielone do różnych sektorów zajęć – każdy mógł wypróbować swoich sił w trzech z nich. A wybór był naprawdę duży – od paintball’u i wyścigu samochodzików na pilotach przez zajęcia kulinarne czy eksperymenty naukowe po własnoręczne tworzenie perfum czy wzorów na koszulkach. Największa atrakcja czekała jednak na uczestników drugiego dnia – GRA TERENOWA! Jest to coroczna tradycja na biwakach DMB – gra, która polega na szukaniu w terenie punktów oznaczonych na mapie i wykonywaniu na nich określonego zadania, które jest oceniane i wpływa na punktację ogólną patrolu. Organizatorzy w tym roku postanowili jednak trochę unowocześnić tą tradycję i gra odbyła się inaczej – nie było żadnych mapek, wszystko polegało na specjalnym programie w telefonach uczestników.

Tak więc w sobotę, po ciepłym śniadanku, prawie pięćdziesiąt patroli harcerzy i harcerek zaopatrzonych w smartfony i laski skautowe (także jedna z tradycji, każdy uczestnik musi stworzyć i udekorować własną) wyruszyło na miasto. Program w telefonie podawał zadania, które trzeba wykonać, a po wypełnieniu każdego z nich udostępniał koordynaty miejsca, w którym znajdą następne zadanie. Punkty były bardzo różne – jedne sprawdzały wiedzę harcerską, inne sprawność fizyczną czy kreatywność. Po zwiedzeniu całego Wilna wszerz i wzdłuż i całym dniu ujemnych temperatur, uczestnicy wrócili do cieplutkiej szkoły, gdzie po chwilce na odpoczynek czekał ich wyniosły kominek. Był on okazją do pląsów i śpiewu, pouczających gawęd, a także do integracji z gośćmi z Związku Harcerstwa Polskiego, którzy postanowili odwiedzić nasze miasto.

Ostatniego dnia harcerze wyruszyli na Mszę św., po której odbył się apel zakończeniowy. Na nim ogłoszone zostały wyniki imprezy i nagrodzone patrole, które zdobyły najwięcej punktów. A więc – organizatorami DMB 2019 zostali harcerze z 1 WDH „Trop” im. A. Małkowskiego oraz harcerki z patrolu „Niezależne Druhny X”. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia przy tworzeniu kolejnego Dnia Myśli Braterskiej. Także chcemy z całego serca podziękować Gimnazjum im. Jana Pawła II, a szczególnie jego dyrektorowi – Adamowi Błaszkiewiczowi za to, że zgodził się przyjąć taką hordę harcerzy pod swój dach oraz organizatorom wyjazdu za to, że złączyli swoje siły aby się tą hordą zaopiekować. Tegoroczny wyjazd był prawdziwym przykładem harcerskiego braterstwa, miejmy nadzieję, że będzie ono wiecznie trwać!

Więcej zdjęć z biwaku

Czytaj także…

Turniej kwadratu

Turniej kwadratu

W dniu 19 grudnia w Gimnazjum J.I. Kraszewskiego odbył się świąteczny turniej kwadratu „Mikołajkowego Wilka” W turnieju wzięło...

CISOWY DWOREK Organizacji Harcerek

CISOWY DWOREK Organizacji Harcerek

„Skarb twój tam, gdzie jest serce twoje”   W dniu 26 września odbyło się tak bardzo ważne dla każdej harcerki wydarzenie...

Wspomnienia z obozów!

Wspomnienia z obozów!

Po długiej kwarantannie jeszcze bardziej czekaliśmy na obozy niż zwykle! Tegoroczne akcje letnie przyniosły mnóstwo przygód,...

Dołącz do nas na Facebook'u, Instagram'ie i Flickr.

Jeśli jeszcze nie jesteś z nami w soc. sieciach, to zapraszamy serdecznie – dołącz! Znajdziecie tam bieżące informacje i aktualności dotyczące naszej działalności, a na Flickr - galerię zdjeć!